FishLow CarbZero CarbKeto Friendly
Fish, Sablefish
Cooking Method: Smoked
386 calories per 1 serving (Fish, Sablefish, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 257 kcal |
| Protein | 17.6g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 20.1g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 737mg |
Per serving (1 serving (Fish, Sablefish, 150g))
| Calories | 386 kcal |
| Protein | 26.4g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 30.1g |
Macronutrient Ratio
Protein 28%Carbs 0%Fat 72%
About Fish, Sablefish
Fish, Sablefish (Smoked) contains 257 calories per 100g serving, with 17.6g protein, 0g carbs, and 20.1g fat. It offers a balanced mix of protein and fats, making it a satisfying and nutrient-dense choice.
How Fish, Sablefish Fits Your Macros
- Fish, Sablefish provides a moderate amount of protein, with 28% of its calories from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fish, Sablefish is a high-fat food with 72% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Saltwater Fish
Food: Abalone
Cooking: Cooked
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow Fat
Food: Anchovy (Canned in Oil)
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Barramundi
Cooking: Baked
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbLow Fat
Food: Canned Salmon (Pink)
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
More Fish
Food: Catfish (Breaded, Fried)
Fish > Freshwater Fish
Food: Clam
Cooking: Steamed
Fish > Mollusks
High ProteinLow Fat
Food: Crab Meat
Cooking: Steamed
Fish > Crab & Lobster
Low CarbLow FatZero Carb
Food: Fish, Bass, Fresh Water, Mixed Species
Cooking: Raw
Fish > Freshwater Fish
Low CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Fish, Sablefish to our Calorie Calculator and see your daily totals.