FishHigh ProteinLow CarbKeto Friendly
Fish Roe (Salmon, Ikura)
70 calories per 1 oz salmon roe (28g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 250 kcal |
| Protein | 29g |
| Carbohydrates | 2g |
| Fat | 14g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 1500mg |
Per serving (1 oz salmon roe (28g))
| Calories | 70 kcal |
| Protein | 8.1g |
| Carbohydrates | 0.6g |
| Fat | 3.9g |
Macronutrient Ratio
Protein 46%Carbs 3%Fat 51%
About Fish Roe (Salmon, Ikura)
Glistening orange salmon roe, known as ikura in Japanese cuisine, pops with a burst of briny, rich flavor. Each tiny sphere contains concentrated omega-3 fatty acids and astaxanthin, making these beautiful pearls nutritious as well as luxurious atop sushi and blini.
How Fish Roe (Salmon, Ikura) Fits Your Macros
- Fish Roe (Salmon, Ikura) provides a moderate amount of protein, with 46% of its calories from protein.
- Fat makes up 51% of the calories in Fish Roe (Salmon, Ikura), providing a moderate amount of dietary fat.
More in Saltwater Fish
Food: Abalone
Cooking: Cooked
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow Fat
Food: Anchovy (Canned in Oil)
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Barramundi
Cooking: Baked
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbLow Fat
Food: Canned Salmon (Pink)
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
More Fish
Food: Catfish (Breaded, Fried)
Fish > Freshwater Fish
Food: Clam
Cooking: Steamed
Fish > Mollusks
High ProteinLow Fat
Food: Crab Meat
Cooking: Steamed
Fish > Crab & Lobster
Low CarbLow FatZero Carb
Food: Fish, Bass, Fresh Water, Mixed Species
Cooking: Raw
Fish > Freshwater Fish
Low CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Fish Roe (Salmon, Ikura) to our Calorie Calculator and see your daily totals.