FishHigh ProteinLow CarbZero Carb
Fish, Milkfish
Cooking Method: Raw
355 calories per 1 cup (Fish, Milkfish, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 148 kcal |
| Protein | 20.5g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 6.73g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 72mg |
Per serving (1 cup (Fish, Milkfish, 240ml))
| Calories | 355 kcal |
| Protein | 49.2g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 16.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 58%Carbs 0%Fat 42%
About Fish, Milkfish
Fish, Milkfish (Raw) contains 148 calories per 100g serving, with 20.5g protein, 0g carbs, and 6.73g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Fish, Milkfish Fits Your Macros
- Fish, Milkfish is an excellent source of protein, with 58% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 42% of the calories in Fish, Milkfish, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Saltwater Fish
Food: Abalone
Cooking: Cooked
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow Fat
Food: Anchovy (Canned in Oil)
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Barramundi
Cooking: Baked
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbLow Fat
Food: Canned Salmon (Pink)
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
More Fish
Food: Catfish (Breaded, Fried)
Fish > Freshwater Fish
Food: Clam
Cooking: Steamed
Fish > Mollusks
High ProteinLow Fat
Food: Crab Meat
Cooking: Steamed
Fish > Crab & Lobster
Low CarbLow FatZero Carb
Food: Fish, Bass, Fresh Water, Mixed Species
Cooking: Raw
Fish > Freshwater Fish
Low CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Fish, Milkfish to our Calorie Calculator and see your daily totals.