FishHigh ProteinLow CarbLow FatZero Carb
Fish, Haddock
Cooking Method: Smoked
174 calories per 1 serving (Fish, Haddock, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 116 kcal |
| Protein | 25.2g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 0.96g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 763mg |
Per serving (1 serving (Fish, Haddock, 150g))
| Calories | 174 kcal |
| Protein | 37.8g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 1.4g |
Macronutrient Ratio
Protein 92%Carbs 0%Fat 8%
About Fish, Haddock
Fish, Haddock (Smoked) contains 116 calories per 100g serving, with 25.2g protein, 0g carbs, and 0.96g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Fish, Haddock Fits Your Macros
- Fish, Haddock is an excellent source of protein, with 92% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Saltwater Fish
Food: Abalone
Cooking: Cooked
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow Fat
Food: Anchovy (Canned in Oil)
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Barramundi
Cooking: Baked
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbLow Fat
Food: Canned Salmon (Pink)
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
More Fish
Food: Catfish (Breaded, Fried)
Fish > Freshwater Fish
Food: Clam
Cooking: Steamed
Fish > Mollusks
High ProteinLow Fat
Food: Crab Meat
Cooking: Steamed
Fish > Crab & Lobster
Low CarbLow FatZero Carb
Food: Fish, Bass, Fresh Water, Mixed Species
Cooking: Raw
Fish > Freshwater Fish
Low CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Fish, Haddock to our Calorie Calculator and see your daily totals.