VegetablesLow CalorieLow Fat
Fennel Bulb
Cooking Method: Raw
27 calories per 1 cup sliced fennel (87g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 31 kcal |
| Protein | 1.2g |
| Carbohydrates | 7.3g |
| Fat | 0.2g |
| Fiber | 3.1g |
| Sugar | 3.9g |
| Sodium | 52mg |
Per serving (1 cup sliced fennel (87g))
| Calories | 27 kcal |
| Protein | 1.0g |
| Carbohydrates | 6.4g |
| Fat | 0.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 13%Carbs 82%Fat 5%
About Fennel Bulb
With a distinctive anise-like flavor that mellows when cooked, fennel is a Mediterranean vegetable that adds aromatic elegance to dishes. Raw fennel brings refreshing crunch to salads, while roasting caramelizes its sugars into a sweet, tender side dish.
How Fennel Bulb Fits Your Macros
- Fennel Bulb contains 1.2g of protein per 100g, contributing 13% of total calories.
- With 82% of calories from carbohydrates, Fennel Bulb is a primary energy source — ideal for fueling workouts and active lifestyles.
More in Other Vegetables
Food: Acorn Squash
Cooking: Baked
Vegetables > Other Vegetables
Low CalorieLow Fat
Food: Alfalfa Seeds, Sprouted
Cooking: Raw
Vegetables > Other Vegetables
Low CalorieLow CarbLow Fat
Food: Amaranth Leaves
Cooking: Raw
Vegetables > Other Vegetables
Low CalorieLow CarbLow Fat
Food: Amaranth Leaves
Cooking: Boiled
Vegetables > Other Vegetables
Low CalorieLow CarbLow Fat
More Vegetables
Food: Arugula
Cooking: Raw
Vegetables > Leafy Greens
Low CalorieLow CarbLow Fat
Food: Balsam-Pear (Bitter Gourd), Leafy Tips
Cooking: Raw
Vegetables > Squash & Gourds
Low CalorieLow CarbLow Fat
Food: Balsam-Pear (Bitter Gourd), Leafy Tips
Vegetables > Squash & Gourds
Low CalorieLow Fat
Food: Balsam-Pear (Bitter Gourd), Pods
Cooking: Raw
Vegetables > Squash & Gourds
Low CalorieLow CarbLow Fat
Track this food in your meal
Add Fennel Bulb to our Calorie Calculator and see your daily totals.