FishLow CarbLow FatZero Carb
Fish, Pike, Walleye
Cooking Method: Raw
140 calories per 1 serving (Fish, Pike, Walleye, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 93 kcal |
| Protein | 19.1g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 1.22g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 51mg |
Per serving (1 serving (Fish, Pike, Walleye, 150g))
| Calories | 140 kcal |
| Protein | 28.6g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 1.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 87%Carbs 0%Fat 13%
About Fish, Pike, Walleye
Fish, Pike, Walleye (Raw) contains 93 calories per 100g serving, with 19.1g protein, 0g carbs, and 1.22g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Fish, Pike, Walleye Fits Your Macros
- Fish, Pike, Walleye is an excellent source of protein, with 87% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Freshwater Fish
Food: Catfish (Breaded, Fried)
Fish > Freshwater Fish
Food: Fish, Bass, Fresh Water, Mixed Species
Cooking: Raw
Fish > Freshwater Fish
Low CarbZero Carb
Food: Fish, Bass, Freshwater, Mixed Species
Fish > Freshwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Fish, Bass, Striped
Cooking: Raw
Fish > Freshwater Fish
Low CarbLow FatZero Carb
More Fish
Food: Abalone
Cooking: Cooked
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow Fat
Food: Anchovy (Canned in Oil)
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Barramundi
Cooking: Baked
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbLow Fat
Food: Canned Salmon (Pink)
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Fish, Pike, Walleye to our Calorie Calculator and see your daily totals.