FishLow CarbLow FatZero Carb
Fish, Ocean Perch, Atlantic
Cooking Method: Raw
119 calories per 1 serving (Fish, Ocean Perch, Atlantic, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 79 kcal |
| Protein | 15.3g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 1.54g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 287mg |
Per serving (1 serving (Fish, Ocean Perch, Atlantic, 150g))
| Calories | 119 kcal |
| Protein | 22.9g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 2.3g |
Macronutrient Ratio
Protein 82%Carbs 0%Fat 18%
About Fish, Ocean Perch, Atlantic
Fish, Ocean Perch, Atlantic (Raw) contains 79 calories per 100g serving, with 15.3g protein, 0g carbs, and 1.54g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Fish, Ocean Perch, Atlantic Fits Your Macros
- Fish, Ocean Perch, Atlantic is an excellent source of protein, with 82% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Freshwater Fish
Food: Catfish (Breaded, Fried)
Fish > Freshwater Fish
Food: Fish, Bass, Fresh Water, Mixed Species
Cooking: Raw
Fish > Freshwater Fish
Low CarbZero Carb
Food: Fish, Bass, Freshwater, Mixed Species
Fish > Freshwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Fish, Bass, Striped
Cooking: Raw
Fish > Freshwater Fish
Low CarbLow FatZero Carb
More Fish
Food: Abalone
Cooking: Cooked
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow Fat
Food: Anchovy (Canned in Oil)
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Barramundi
Cooking: Baked
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbLow Fat
Food: Canned Salmon (Pink)
Fish > Saltwater Fish
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Fish, Ocean Perch, Atlantic to our Calorie Calculator and see your daily totals.