BeefHigh ProteinLow CarbKeto Friendly
Beef, Top Loin Petite Roast
Cooking Method: Roasted
290 calories per 1 serving (Beef, Top Loin Petite Roast, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 193.29 kcal |
| Protein | 28.21g |
| Carbohydrates | 0.82g |
| Fat | 8.61g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 66.29mg |
Per serving (1 serving (Beef, Top Loin Petite Roast, 150g))
| Calories | 290 kcal |
| Protein | 42.3g |
| Carbohydrates | 1.2g |
| Fat | 12.9g |
Macronutrient Ratio
Protein 58%Carbs 2%Fat 40%
About Beef, Top Loin Petite Roast
Beef, Top Loin Petite Roast (Roasted) contains 228 calories per 100g serving, with 27g protein, 1g carbs, and 12.9g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Top Loin Petite Roast Fits Your Macros
- Beef, Top Loin Petite Roast is an excellent source of protein, with 58% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 40% of the calories in Beef, Top Loin Petite Roast, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Roasts
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Top Loin Petite Roast to our Calorie Calculator and see your daily totals.