BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef Composite
305 calories per 1 serving (Beef Composite, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 203 kcal |
| Protein | 28.7g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 9.16g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 53mg |
Per serving (1 serving (Beef Composite, 150g))
| Calories | 305 kcal |
| Protein | 43.0g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 13.7g |
Macronutrient Ratio
Protein 58%Carbs 0%Fat 42%
About Beef Composite
Beef Composite contains 203 calories per 100g serving, with 28.7g protein, 0g carbs, and 9.16g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef Composite Fits Your Macros
- Beef Composite is an excellent source of protein, with 58% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 42% of the calories in Beef Composite, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Round
Beef > Other Beef
High ProteinLow Carb
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef Composite to our Calorie Calculator and see your daily totals.