BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef, Round, Top Round Roast
Cooking Method: Raw
182 calories per 1 serving (Beef, Round, Top Round Roast, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 121.3 kcal |
| Protein | 23.64g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 2.62g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 55.04mg |
Per serving (1 serving (Beef, Round, Top Round Roast, 150g))
| Calories | 182 kcal |
| Protein | 35.5g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 3.9g |
Macronutrient Ratio
Protein 80%Carbs 0%Fat 20%
About Beef, Round, Top Round Roast
Beef, Round, Top Round Roast (Raw) contains 125 calories per 100g serving, with 23.4g protein, 0g carbs, and 3.5g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Round, Top Round Roast Fits Your Macros
- Beef, Round, Top Round Roast is an excellent source of protein, with 80% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Roasts
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Round, Top Round Roast to our Calorie Calculator and see your daily totals.