BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef, Round, Eye Of Round, Roast
Cooking Method: Roasted
258 calories per 1 serving (Beef, Round, Eye Of Round, Roast, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 172.25 kcal |
| Protein | 29.52g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 5.17g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 38.63mg |
Per serving (1 serving (Beef, Round, Eye Of Round, Roast, 150g))
| Calories | 258 kcal |
| Protein | 44.3g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 7.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 72%Carbs 0%Fat 28%
About Beef, Round, Eye Of Round, Roast
Beef, Round, Eye Of Round, Roast (Roasted) contains 208 calories per 100g serving, with 28.3g protein, 0g carbs, and 9.65g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Round, Eye Of Round, Roast Fits Your Macros
- Beef, Round, Eye Of Round, Roast is an excellent source of protein, with 72% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Roasts
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Round, Eye Of Round, Roast to our Calorie Calculator and see your daily totals.