BeefHigh ProteinLow Carb
Beef, New Zealand, Imported, Ribs Prepared
296 calories per 1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Ribs Prepared, Fast Roasted, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 197 kcal |
| Protein | 27.2g |
| Carbohydrates | 0.09g |
| Fat | 9.74g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 58mg |
Per serving (1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Ribs Prepared, Fast Roasted, 150g))
| Calories | 296 kcal |
| Protein | 40.8g |
| Carbohydrates | 0.1g |
| Fat | 14.6g |
Macronutrient Ratio
Protein 55%Carbs 0%Fat 45%
About Beef, New Zealand, Imported, Ribs Prepared
Beef, New Zealand, Imported, Ribs Prepared, Fast Roasted contains 197 calories per 100g serving, with 27.2g protein, 0.09g carbs, and 9.74g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, New Zealand, Imported, Ribs Prepared Fits Your Macros
- Beef, New Zealand, Imported, Ribs Prepared is an excellent source of protein, with 55% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 45% of the calories in Beef, New Zealand, Imported, Ribs Prepared, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Roasts
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, New Zealand, Imported, Ribs Prepared to our Calorie Calculator and see your daily totals.