BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef, New Zealand, Imported, Eye Round
249 calories per 1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Eye Round, Slow Roasted, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 166 kcal |
| Protein | 29.6g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 5.28g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 43mg |
Per serving (1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Eye Round, Slow Roasted, 150g))
| Calories | 249 kcal |
| Protein | 44.4g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 7.9g |
Macronutrient Ratio
Protein 71%Carbs 0%Fat 29%
About Beef, New Zealand, Imported, Eye Round
Beef, New Zealand, Imported, Eye Round, Slow Roasted contains 168 calories per 100g serving, with 29.5g protein, 0g carbs, and 5.57g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, New Zealand, Imported, Eye Round Fits Your Macros
- Beef, New Zealand, Imported, Eye Round is an excellent source of protein, with 71% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Roasts
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, New Zealand, Imported, Eye Round to our Calorie Calculator and see your daily totals.