BeefLow CarbZero CarbKeto Friendly
Beef, New Zealand, Imported
Cooking Method: Raw
379 calories per 1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Brisket Navel End, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 252.66 kcal |
| Protein | 17.31g |
| Carbohydrates | 0.12g |
| Fat | 20.32g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 48.69mg |
Per serving (1 serving (Beef, New Zealand, Imported, Brisket Navel End, 150g))
| Calories | 379 kcal |
| Protein | 26.0g |
| Carbohydrates | 0.2g |
| Fat | 30.5g |
Macronutrient Ratio
Protein 27%Carbs 0%Fat 73%
About Beef, New Zealand, Imported
Beef, New Zealand, Imported, Brisket Navel End (Raw) contains 345 calories per 100g serving, with 15.8g protein, 0g carbs, and 31.3g fat. It is a high-fat food that provides concentrated energy and essential fatty acids.
How Beef, New Zealand, Imported Fits Your Macros
- Beef, New Zealand, Imported provides a moderate amount of protein, with 27% of its calories from protein.
- Beef, New Zealand, Imported is a high-fat food with 73% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Roasts
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, New Zealand, Imported to our Calorie Calculator and see your daily totals.