BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef, Chuck, Shoulder Clod, Shoulder Tender
263 calories per 1 serving (Beef, Chuck, Shoulder Clod, Shoulder Tender, Medallion, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 175.5 kcal |
| Protein | 26.28g |
| Carbohydrates | 0.17g |
| Fat | 6.94g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 58.75mg |
Per serving (1 serving (Beef, Chuck, Shoulder Clod, Shoulder Tender, Medallion, 150g))
| Calories | 263 kcal |
| Protein | 39.4g |
| Carbohydrates | 0.3g |
| Fat | 10.4g |
Macronutrient Ratio
Protein 62%Carbs 0%Fat 38%
About Beef, Chuck, Shoulder Clod, Shoulder Tender
Beef, Chuck, Shoulder Clod, Shoulder Tender, Medallion (G... contains 177 calories per 100g serving, with 26.2g protein, 0g carbs, and 7.2g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Chuck, Shoulder Clod, Shoulder Tender Fits Your Macros
- Beef, Chuck, Shoulder Clod, Shoulder Tender is an excellent source of protein, with 62% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 38% of the calories in Beef, Chuck, Shoulder Clod, Shoulder Tender, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Roasts
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Chuck, Shoulder Clod, Shoulder Tender to our Calorie Calculator and see your daily totals.