BeefLow CarbZero CarbKeto Friendly
Beef, Chuck, Short Ribs
Cooking Method: Raw
262 calories per 1 serving (Beef, Chuck, Short Ribs, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 174.41 kcal |
| Protein | 19.57g |
| Carbohydrates | 0.08g |
| Fat | 10.67g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 87.47mg |
Per serving (1 serving (Beef, Chuck, Short Ribs, 150g))
| Calories | 262 kcal |
| Protein | 29.4g |
| Carbohydrates | 0.1g |
| Fat | 16.0g |
Macronutrient Ratio
Protein 45%Carbs 0%Fat 55%
About Beef, Chuck, Short Ribs
Beef, Chuck, Short Ribs (Raw) contains 235 calories per 100g serving, with 17.5g protein, 0g carbs, and 18.3g fat. It offers a balanced mix of protein and fats, making it a satisfying and nutrient-dense choice.
How Beef, Chuck, Short Ribs Fits Your Macros
- Beef, Chuck, Short Ribs provides a moderate amount of protein, with 45% of its calories from protein.
- Fat makes up 55% of the calories in Beef, Chuck, Short Ribs, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Roasts
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Chuck, Short Ribs to our Calorie Calculator and see your daily totals.