BeefHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Beef, Chuck, Short Ribs
Cooking Method: Braised
363 calories per 1 serving (Beef, Chuck, Short Ribs, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 241.88 kcal |
| Protein | 28.4g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 14.26g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 74.44mg |
Per serving (1 serving (Beef, Chuck, Short Ribs, 150g))
| Calories | 363 kcal |
| Protein | 42.6g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 21.4g |
Macronutrient Ratio
Protein 47%Carbs 0%Fat 53%
About Beef, Chuck, Short Ribs
Beef, Chuck, Short Ribs (Braised) contains 305 calories per 100g serving, with 25.5g protein, 0g carbs, and 22.6g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Chuck, Short Ribs Fits Your Macros
- Beef, Chuck, Short Ribs provides a moderate amount of protein, with 47% of its calories from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 53% of the calories in Beef, Chuck, Short Ribs, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Roasts
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Chuck, Short Ribs to our Calorie Calculator and see your daily totals.