BeefHigh ProteinLow Carb
Beef, Chuck For Stew
Cooking Method: Raw
190 calories per 1 serving (Beef, Chuck For Stew, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 126.5 kcal |
| Protein | 21.8g |
| Carbohydrates | 0.18g |
| Fat | 4.31g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 80.25mg |
Per serving (1 serving (Beef, Chuck For Stew, 150g))
| Calories | 190 kcal |
| Protein | 32.7g |
| Carbohydrates | 0.3g |
| Fat | 6.5g |
Macronutrient Ratio
Protein 69%Carbs 1%Fat 30%
About Beef, Chuck For Stew
Beef, Chuck For Stew (Raw) contains 128 calories per 100g serving, with 21.8g protein, 0.16g carbs, and 4.48g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Chuck For Stew Fits Your Macros
- Beef, Chuck For Stew is an excellent source of protein, with 69% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 30% of the calories in Beef, Chuck For Stew, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Roasts
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Flat Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Braised
Beef > Roasts
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Brisket, Point Half
Cooking: Raw
Beef > Roasts
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Chuck For Stew to our Calorie Calculator and see your daily totals.