PorkLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole
Cooking Method: Raw
286 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Leg, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 190.5 kcal |
| Protein | 18.95g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 12.16g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 51mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Leg, 150g))
| Calories | 286 kcal |
| Protein | 28.4g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 18.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 41%Carbs 0%Fat 59%
About Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole
Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole (Raw) contains 245 calories per 100g serving, with 17.4g protein, 0g carbs, and 18.9g fat. It offers a balanced mix of protein and fats, making it a satisfying and nutrient-dense choice.
How Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole provides a moderate amount of protein, with 41% of its calories from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 59% of the calories in Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole to our Calorie Calculator and see your daily totals.