PorkHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole
Cooking Method: Roasted
363 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Leg, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 242 kcal |
| Protein | 28.1g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 13.52g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 62mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Leg, 150g))
| Calories | 363 kcal |
| Protein | 42.1g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 20.3g |
Macronutrient Ratio
Protein 48%Carbs 0%Fat 52%
About Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole
Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole (Roasted) contains 273 calories per 100g serving, with 26.8g protein, 0g carbs, and 17.6g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole provides a moderate amount of protein, with 48% of its calories from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 52% of the calories in Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Leg (Ham), Whole to our Calorie Calculator and see your daily totals.