PorkLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Leg (Ham), Shank Half
Cooking Method: Raw
234 calories per 1 serving (Pork, Fresh, Leg, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 156 kcal |
| Protein | 20.8g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 7.48g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 87mg |
Per serving (1 serving (Pork, Fresh, Leg, 150g))
| Calories | 234 kcal |
| Protein | 31.2g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 11.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 55%Carbs 0%Fat 45%
About Pork, Fresh, Leg (Ham), Shank Half
Pork, Fresh, Leg (Ham), Shank Half (Raw) contains 193 calories per 100g serving, with 19.9g protein, 0g carbs, and 12g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Leg (Ham), Shank Half Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Leg (Ham), Shank Half is an excellent source of protein, with 55% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 45% of the calories in Pork, Fresh, Leg (Ham), Shank Half, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Leg (Ham), Shank Half to our Calorie Calculator and see your daily totals.