PorkHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half
Cooking Method: Raw
80 calories per 1 shot (Pork, Fresh, Leg, 44ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 182 kcal |
| Protein | 20.3g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 10.6g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 73mg |
Per serving (1 shot (Pork, Fresh, Leg, 44ml))
| Calories | 80 kcal |
| Protein | 8.9g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 4.7g |
Macronutrient Ratio
Protein 46%Carbs 0%Fat 54%
About Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half
Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half (Raw) contains 182 calories per 100g serving, with 20.3g protein, 0g carbs, and 10.6g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half provides a moderate amount of protein, with 46% of its calories from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 54% of the calories in Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half to our Calorie Calculator and see your daily totals.