PorkHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half
Cooking Method: Roasted
82 calories per 1 shot (Pork, Fresh, Leg, 44ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 187 kcal |
| Protein | 27.95g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 7.46g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 78.5mg |
Per serving (1 shot (Pork, Fresh, Leg, 44ml))
| Calories | 82 kcal |
| Protein | 12.3g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 3.3g |
Macronutrient Ratio
Protein 62%Carbs 0%Fat 38%
About Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half
Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half (Roasted) contains 209 calories per 100g serving, with 27g protein, 0g carbs, and 10.3g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half Fits Your Macros
- Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half is an excellent source of protein, with 62% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 38% of the calories in Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Fresh, Leg (Ham), Rump Half to our Calorie Calculator and see your daily totals.