PorkLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Cured
878 calories per 1 serving (Pork, Cured, Separable Fat, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 585 kcal |
| Protein | 6.66g |
| Carbohydrates | 0.05g |
| Fat | 61.65g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 564.5mg |
Per serving (1 serving (Pork, Cured, Separable Fat, 150g))
| Calories | 878 kcal |
| Protein | 10.0g |
| Carbohydrates | 0.1g |
| Fat | 92.5g |
Macronutrient Ratio
Protein 5%Carbs 0%Fat 95%
About Pork, Cured
Pork, Cured, Separable Fat (From Ham And Arm Picnic) (Roa... contains 591 calories per 100g serving, with 7.64g protein, 0g carbs, and 61.9g fat. It is a high-fat food that provides concentrated energy and essential fatty acids.
How Pork, Cured Fits Your Macros
- Pork, Cured contains 6.66g of protein per 100g, contributing 5% of total calories.
- Pork, Cured is a high-fat food with 95% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured to our Calorie Calculator and see your daily totals.