PorkHigh ProteinLow Carb
Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Whole
269 calories per 1 cup (Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Whole, Heated, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 111.88 kcal |
| Protein | 19.69g |
| Carbohydrates | 0.98g |
| Fat | 3.23g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0.98g |
| Sodium | 1120mg |
Per serving (1 cup (Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Whole, Heated, 240ml))
| Calories | 269 kcal |
| Protein | 47.3g |
| Carbohydrates | 2.4g |
| Fat | 7.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 70%Carbs 4%Fat 26%
About Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Whole
Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Whole, Heated (Roas... contains 114 calories per 100g serving, with 20.5g protein, 0.84g carbs, and 3.13g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Whole Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Whole is an excellent source of protein, with 70% of its calories coming from protein.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Whole to our Calorie Calculator and see your daily totals.