PorkHigh ProteinLow Carb
Pork, Cured, Ham With Natural Juices
288 calories per 1 cup (Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Spiral Slice, Heate..., 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 119.88 kcal |
| Protein | 19.88g |
| Carbohydrates | 1.17g |
| Fat | 4.18g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 1.17g |
| Sodium | 913.13mg |
Per serving (1 cup (Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Spiral Slice, Heate..., 240ml))
| Calories | 288 kcal |
| Protein | 47.7g |
| Carbohydrates | 2.8g |
| Fat | 10.0g |
Macronutrient Ratio
Protein 65%Carbs 4%Fat 31%
About Pork, Cured, Ham With Natural Juices
Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Spiral Slice, Heate... contains 139 calories per 100g serving, with 22.2g protein, 1.06g carbs, and 5.1g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham With Natural Juices Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham With Natural Juices is an excellent source of protein, with 65% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 31% of the calories in Pork, Cured, Ham With Natural Juices, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham With Natural Juices to our Calorie Calculator and see your daily totals.