PorkHigh ProteinLow Carb
Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Slice
296 calories per 1 cup (Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Slice, Bone-In, Hea..., 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 123.13 kcal |
| Protein | 21.88g |
| Carbohydrates | 0.81g |
| Fat | 3.65g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0.79g |
| Sodium | 1081.82mg |
Per serving (1 cup (Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Slice, Bone-In, Hea..., 240ml))
| Calories | 296 kcal |
| Protein | 52.5g |
| Carbohydrates | 1.9g |
| Fat | 8.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 71%Carbs 3%Fat 26%
About Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Slice
Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Slice, Bone-In, Hea... contains 180 calories per 100g serving, with 26.2g protein, 0.17g carbs, and 8.28g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Slice Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Slice is an excellent source of protein, with 71% of its calories coming from protein.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Slice to our Calorie Calculator and see your daily totals.