PorkHigh ProteinLow CarbKeto Friendly
Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Shank
371 calories per 1 cup (Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Shank, Bone-In, Hea..., 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 154.75 kcal |
| Protein | 24.14g |
| Carbohydrates | 0.32g |
| Fat | 6.43g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0.32g |
| Sodium | 801.88mg |
Per serving (1 cup (Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Shank, Bone-In, Hea..., 240ml))
| Calories | 371 kcal |
| Protein | 57.9g |
| Carbohydrates | 0.8g |
| Fat | 15.4g |
Macronutrient Ratio
Protein 62%Carbs 1%Fat 37%
About Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Shank
Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Shank, Bone-In, Hea... contains 191 calories per 100g serving, with 22.9g protein, 0.33g carbs, and 10.9g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Shank Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Shank is an excellent source of protein, with 62% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 37% of the calories in Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Shank, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Shank to our Calorie Calculator and see your daily totals.