PorkHigh ProteinLow Carb
Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Rump
361 calories per 1 cup (Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Rump, Bone-In, Heat..., 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 150.25 kcal |
| Protein | 22.1g |
| Carbohydrates | 0.46g |
| Fat | 6.77g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0.44g |
| Sodium | 868.75mg |
Per serving (1 cup (Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Rump, Bone-In, Heat..., 240ml))
| Calories | 361 kcal |
| Protein | 53.0g |
| Carbohydrates | 1.1g |
| Fat | 16.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 58%Carbs 1%Fat 41%
About Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Rump
Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Rump, Bone-In, Heat... contains 177 calories per 100g serving, with 22.5g protein, 0.6g carbs, and 9.39g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Rump Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Rump is an excellent source of protein, with 58% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 41% of the calories in Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Rump, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham With Natural Juices, Rump to our Calorie Calculator and see your daily totals.