PorkLow CarbKeto Friendly
Pork, Cured, Ham, Whole, Unheated
295 calories per 1 serving (Pork, Cured, Ham, Whole, Unheated, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 196.5 kcal |
| Protein | 20.4g |
| Carbohydrates | 0.06g |
| Fat | 12.11g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 1400mg |
Per serving (1 serving (Pork, Cured, Ham, Whole, Unheated, 150g))
| Calories | 295 kcal |
| Protein | 30.6g |
| Carbohydrates | 0.1g |
| Fat | 18.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 43%Carbs 0%Fat 57%
About Pork, Cured, Ham, Whole, Unheated
Pork, Cured, Ham, Whole, Unheated contains 246 calories per 100g serving, with 18.5g protein, 0.06g carbs, and 18.5g fat. It offers a balanced mix of protein and fats, making it a satisfying and nutrient-dense choice.
How Pork, Cured, Ham, Whole, Unheated Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham, Whole, Unheated provides a moderate amount of protein, with 43% of its calories from protein.
- Fat makes up 57% of the calories in Pork, Cured, Ham, Whole, Unheated, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham, Whole, Unheated to our Calorie Calculator and see your daily totals.