PorkLow Carb
Pork, Cured, Ham -- Water Added, Whole
277 calories per 1 cup (Pork, Cured, Ham -- Water Added, Whole, Unheated, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 115.5 kcal |
| Protein | 17.2g |
| Carbohydrates | 1.44g |
| Fat | 4.68g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 1.44g |
| Sodium | 1135mg |
Per serving (1 cup (Pork, Cured, Ham -- Water Added, Whole, Unheated, 240ml))
| Calories | 277 kcal |
| Protein | 41.3g |
| Carbohydrates | 3.5g |
| Fat | 11.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 59%Carbs 5%Fat 36%
About Pork, Cured, Ham -- Water Added, Whole
Pork, Cured, Ham -- Water Added, Whole, Unheated contains 121 calories per 100g serving, with 17.1g protein, 1.42g carbs, and 5.38g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham -- Water Added, Whole Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham -- Water Added, Whole is an excellent source of protein, with 59% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 36% of the calories in Pork, Cured, Ham -- Water Added, Whole, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham -- Water Added, Whole to our Calorie Calculator and see your daily totals.