PorkHigh ProteinLow Carb
Pork, Cured, Ham -- Water Added, Slice
293 calories per 1 cup (Pork, Cured, Ham -- Water Added, Slice, Bone-In, Heated, ..., 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 122.16 kcal |
| Protein | 18.55g |
| Carbohydrates | 1.63g |
| Fat | 4.68g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 1.63g |
| Sodium | 1195.63mg |
Per serving (1 cup (Pork, Cured, Ham -- Water Added, Slice, Bone-In, Heated, ..., 240ml))
| Calories | 293 kcal |
| Protein | 44.5g |
| Carbohydrates | 3.9g |
| Fat | 11.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 60%Carbs 5%Fat 35%
About Pork, Cured, Ham -- Water Added, Slice
Pork, Cured, Ham -- Water Added, Slice, Bone-In, Heated, ... contains 166 calories per 100g serving, with 20.8g protein, 1.54g carbs, and 8.73g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham -- Water Added, Slice Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham -- Water Added, Slice is an excellent source of protein, with 60% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 35% of the calories in Pork, Cured, Ham -- Water Added, Slice, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham -- Water Added, Slice to our Calorie Calculator and see your daily totals.