PorkLow CarbKeto Friendly
Pork, Cured, Ham -- Water Added, Shank
308 calories per 1 cup (Pork, Cured, Ham -- Water Added, Shank, Bone-In, Heated, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 128.25 kcal |
| Protein | 18.39g |
| Carbohydrates | 0.84g |
| Fat | 5.92g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0.74g |
| Sodium | 1017mg |
Per serving (1 cup (Pork, Cured, Ham -- Water Added, Shank, Bone-In, Heated, 240ml))
| Calories | 308 kcal |
| Protein | 44.1g |
| Carbohydrates | 2.0g |
| Fat | 14.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 56%Carbs 3%Fat 41%
About Pork, Cured, Ham -- Water Added, Shank
Pork, Cured, Ham -- Water Added, Shank, Bone-In, Heated (... contains 200 calories per 100g serving, with 18.6g protein, 1.35g carbs, and 13.4g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham -- Water Added, Shank Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham -- Water Added, Shank is an excellent source of protein, with 56% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 41% of the calories in Pork, Cured, Ham -- Water Added, Shank, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham -- Water Added, Shank to our Calorie Calculator and see your daily totals.