PorkHigh ProteinLow Carb
Pork, Cured, Ham -- Water Added, Rump
302 calories per 1 cup (Pork, Cured, Ham -- Water Added, Rump, Bone-In, Heated, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 125.75 kcal |
| Protein | 16.39g |
| Carbohydrates | 0.77g |
| Fat | 6.38g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0.7g |
| Sodium | 1133.75mg |
Per serving (1 cup (Pork, Cured, Ham -- Water Added, Rump, Bone-In, Heated, 240ml))
| Calories | 302 kcal |
| Protein | 39.3g |
| Carbohydrates | 1.8g |
| Fat | 15.3g |
Macronutrient Ratio
Protein 52%Carbs 2%Fat 46%
About Pork, Cured, Ham -- Water Added, Rump
Pork, Cured, Ham -- Water Added, Rump, Bone-In, Heated (R... contains 161 calories per 100g serving, with 20.1g protein, 0.99g carbs, and 8.56g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham -- Water Added, Rump Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham -- Water Added, Rump is an excellent source of protein, with 52% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 46% of the calories in Pork, Cured, Ham -- Water Added, Rump, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham -- Water Added, Rump to our Calorie Calculator and see your daily totals.