PorkLow CarbZero Carb
Pork, Cured, Ham, Steak, Extra Lean, Unheated
293 calories per 1 cup (Pork, Cured, Ham, Steak, Extra Lean, Unheated, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 122 kcal |
| Protein | 19.6g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 4.25g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 1270mg |
Per serving (1 cup (Pork, Cured, Ham, Steak, Extra Lean, Unheated, 240ml))
| Calories | 293 kcal |
| Protein | 47.0g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 10.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 67%Carbs 0%Fat 33%
About Pork, Cured, Ham, Steak, Extra Lean, Unheated
Pork, Cured, Ham, Steak, Extra Lean, Unheated contains 122 calories per 100g serving, with 19.6g protein, 0g carbs, and 4.25g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham, Steak, Extra Lean, Unheated Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham, Steak, Extra Lean, Unheated is an excellent source of protein, with 67% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 33% of the calories in Pork, Cured, Ham, Steak, Extra Lean, Unheated, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham, Steak, Extra Lean, Unheated to our Calorie Calculator and see your daily totals.