PorkHigh ProteinLow Carb
Pork, Cured, Ham, Slice, Bone-In, Heated
247 calories per 1 serving (Pork, Cured, Ham, Slice, Bone-In, Heated, Pan-Broil, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 164.5 kcal |
| Protein | 26.35g |
| Carbohydrates | 0.72g |
| Fat | 6.29g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0.72g |
| Sodium | 861mg |
Per serving (1 serving (Pork, Cured, Ham, Slice, Bone-In, Heated, Pan-Broil, 150g))
| Calories | 247 kcal |
| Protein | 39.5g |
| Carbohydrates | 1.1g |
| Fat | 9.4g |
Macronutrient Ratio
Protein 64%Carbs 2%Fat 34%
About Pork, Cured, Ham, Slice, Bone-In, Heated
Pork, Cured, Ham, Slice, Bone-In, Heated, Pan-Broil contains 181 calories per 100g serving, with 25.5g protein, 0.7g carbs, and 8.48g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham, Slice, Bone-In, Heated Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham, Slice, Bone-In, Heated is an excellent source of protein, with 64% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 34% of the calories in Pork, Cured, Ham, Slice, Bone-In, Heated, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham, Slice, Bone-In, Heated to our Calorie Calculator and see your daily totals.