PorkHigh ProteinLow Carb
Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Unheated
227 calories per 1 serving (Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Unheated, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 151 kcal |
| Protein | 22.7g |
| Carbohydrates | 0.3g |
| Fat | 6.52g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0.03g |
| Sodium | 831mg |
Per serving (1 serving (Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Unheated, 150g))
| Calories | 227 kcal |
| Protein | 34.0g |
| Carbohydrates | 0.5g |
| Fat | 9.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 60%Carbs 1%Fat 39%
About Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Unheated
Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Unheated contains 177 calories per 100g serving, with 21.6g protein, 0.41g carbs, and 9.85g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Unheated Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Unheated is an excellent source of protein, with 60% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 39% of the calories in Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Unheated, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Unheated to our Calorie Calculator and see your daily totals.