PorkHigh ProteinLow Carb
Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Heated
Cooking Method: Roasted
248 calories per 1 serving (Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Heated, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 165 kcal |
| Protein | 25.45g |
| Carbohydrates | 0.66g |
| Fat | 6.52g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0.66g |
| Sodium | 819mg |
Per serving (1 serving (Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Heated, 150g))
| Calories | 248 kcal |
| Protein | 38.2g |
| Carbohydrates | 1.0g |
| Fat | 9.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 62%Carbs 2%Fat 36%
About Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Heated
Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Heated (Roasted) contains 191 calories per 100g serving, with 24.4g protein, 0.64g carbs, and 9.35g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Heated Fits Your Macros
- Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Heated is an excellent source of protein, with 62% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 36% of the calories in Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Heated, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Ham
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Ham, Shank, Bone-In, Heated to our Calorie Calculator and see your daily totals.