Sauces & CondimentsLow CalorieLow CarbLow Fat
Fish Broth
38 calories per 1 cup (Fish Broth, 240ml)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 16 kcal |
| Protein | 2g |
| Carbohydrates | 0.4g |
| Fat | 0.6g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0.09g |
| Sodium | 200mg |
Per serving (1 cup (Fish Broth, 240ml))
| Calories | 38 kcal |
| Protein | 4.8g |
| Carbohydrates | 1.0g |
| Fat | 1.4g |
Macronutrient Ratio
Protein 53%Carbs 11%Fat 36%
About Fish Broth
Fish Broth contains 16 calories per 100g serving, with 2g protein, 0.4g carbs, and 0.6g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Fish Broth Fits Your Macros
- Fish Broth is an excellent source of protein, with 53% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 36% of the calories in Fish Broth, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Sauces
Food: Bean & Ham, Prepared Or
Sauces & Condiments > Sauces
Low Fat
Food: Bean With Bacon, Condensed, Single Brand
Sauces & Condiments > Sauces
Low Fat
Food: Bean With Frankfurters
Sauces & Condiments > Sauces
Low Fat
Food: Bean With Frankfurters, Condensed
Cooking: Canned
Sauces & Condiments > Sauces
More Sauces & Condiments
Track this food in your meal
Add Fish Broth to our Calorie Calculator and see your daily totals.