PorkLow CarbLow Fat
Chicken Breast, Mesquite Flavor, Sliced
120 calories per 1 serving (Fat-Free Chicken Breast, Mesquite Flavor, Sliced, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 80 kcal |
| Protein | 16.8g |
| Carbohydrates | 2.25g |
| Fat | 0.39g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0.2g |
| Sodium | 1040mg |
Per serving (1 serving (Fat-Free Chicken Breast, Mesquite Flavor, Sliced, 150g))
| Calories | 120 kcal |
| Protein | 25.2g |
| Carbohydrates | 3.4g |
| Fat | 0.6g |
Macronutrient Ratio
Protein 84%Carbs 11%Fat 5%
About Chicken Breast, Mesquite Flavor, Sliced
Fat-Free Chicken Breast, Mesquite Flavor, Sliced contains 80 calories per 100g serving, with 16.8g protein, 2.25g carbs, and 0.39g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Chicken Breast, Mesquite Flavor, Sliced Fits Your Macros
- Chicken Breast, Mesquite Flavor, Sliced is an excellent source of protein, with 84% of its calories coming from protein.
More in Bacon & Sausage
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
More Pork
Track this food in your meal
Add Chicken Breast, Mesquite Flavor, Sliced to our Calorie Calculator and see your daily totals.