BeefHigh Protein
Beef, Variety Meats And By-Products, Liver
Cooking Method: Pan-Fried
263 calories per 1 serving (Beef, Variety Meats And By-Products, Liver, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 175 kcal |
| Protein | 26.5g |
| Carbohydrates | 5.16g |
| Fat | 4.68g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 77mg |
Per serving (1 serving (Beef, Variety Meats And By-Products, Liver, 150g))
| Calories | 263 kcal |
| Protein | 39.8g |
| Carbohydrates | 7.7g |
| Fat | 7.0g |
Macronutrient Ratio
Protein 63%Carbs 12%Fat 25%
About Beef, Variety Meats And By-Products, Liver
Beef, Variety Meats And By-Products, Liver (Pan-Fried) contains 175 calories per 100g serving, with 26.5g protein, 5.16g carbs, and 4.68g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Variety Meats And By-Products, Liver Fits Your Macros
- Beef, Variety Meats And By-Products, Liver is an excellent source of protein, with 63% of its calories coming from protein.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Variety Meats And By-Products, Liver to our Calorie Calculator and see your daily totals.