BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys
237 calories per 1 serving (Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys, Simmered, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 158 kcal |
| Protein | 27.3g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 4.65g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 94mg |
Per serving (1 serving (Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys, Simmered, 150g))
| Calories | 237 kcal |
| Protein | 41.0g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 7.0g |
Macronutrient Ratio
Protein 72%Carbs 0%Fat 28%
About Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys
Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys, Simmered contains 158 calories per 100g serving, with 27.3g protein, 0g carbs, and 4.65g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys Fits Your Macros
- Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys is an excellent source of protein, with 72% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys to our Calorie Calculator and see your daily totals.