BeefLow Carb
Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys
Cooking Method: Raw
149 calories per 1 serving (Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 99 kcal |
| Protein | 17.4g |
| Carbohydrates | 0.29g |
| Fat | 3.09g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 182mg |
Per serving (1 serving (Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys, 150g))
| Calories | 149 kcal |
| Protein | 26.1g |
| Carbohydrates | 0.4g |
| Fat | 4.6g |
Macronutrient Ratio
Protein 71%Carbs 1%Fat 28%
About Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys
Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys (Raw) contains 99 calories per 100g serving, with 17.4g protein, 0.29g carbs, and 3.09g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys Fits Your Macros
- Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys is an excellent source of protein, with 71% of its calories coming from protein.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Variety Meats And By-Products, Kidneys to our Calorie Calculator and see your daily totals.