BeefHigh ProteinLow Carb
Beef, Variety Meats And By-Products, Heart
248 calories per 1 serving (Beef, Variety Meats And By-Products, Heart, Simmered, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 165 kcal |
| Protein | 28.5g |
| Carbohydrates | 0.15g |
| Fat | 4.73g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 59mg |
Per serving (1 serving (Beef, Variety Meats And By-Products, Heart, Simmered, 150g))
| Calories | 248 kcal |
| Protein | 42.8g |
| Carbohydrates | 0.2g |
| Fat | 7.1g |
Macronutrient Ratio
Protein 73%Carbs 0%Fat 27%
About Beef, Variety Meats And By-Products, Heart
Beef, Variety Meats And By-Products, Heart, Simmered contains 165 calories per 100g serving, with 28.5g protein, 0.15g carbs, and 4.73g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Variety Meats And By-Products, Heart Fits Your Macros
- Beef, Variety Meats And By-Products, Heart is an excellent source of protein, with 73% of its calories coming from protein.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Variety Meats And By-Products, Heart to our Calorie Calculator and see your daily totals.