BeefLow Carb
Beef, Variety Meats And By-Products, Heart
Cooking Method: Raw
168 calories per 1 serving (Beef, Variety Meats And By-Products, Heart, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 112 kcal |
| Protein | 17.7g |
| Carbohydrates | 0.14g |
| Fat | 3.94g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 98mg |
Per serving (1 serving (Beef, Variety Meats And By-Products, Heart, 150g))
| Calories | 168 kcal |
| Protein | 26.6g |
| Carbohydrates | 0.2g |
| Fat | 5.9g |
Macronutrient Ratio
Protein 66%Carbs 1%Fat 33%
About Beef, Variety Meats And By-Products, Heart
Beef, Variety Meats And By-Products, Heart (Raw) contains 112 calories per 100g serving, with 17.7g protein, 0.14g carbs, and 3.94g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Variety Meats And By-Products, Heart Fits Your Macros
- Beef, Variety Meats And By-Products, Heart is an excellent source of protein, with 66% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 33% of the calories in Beef, Variety Meats And By-Products, Heart, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Variety Meats And By-Products, Heart to our Calorie Calculator and see your daily totals.