BeefHigh ProteinLow CarbKeto Friendly
Beef, Top Loin Petite Roast/Filet
Cooking Method: Raw
218 calories per 1 serving (Beef, Top Loin Petite Roast/Filet, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 145.32 kcal |
| Protein | 22.51g |
| Carbohydrates | 0.09g |
| Fat | 6.12g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 63.38mg |
Per serving (1 serving (Beef, Top Loin Petite Roast/Filet, 150g))
| Calories | 218 kcal |
| Protein | 33.8g |
| Carbohydrates | 0.1g |
| Fat | 9.2g |
Macronutrient Ratio
Protein 62%Carbs 0%Fat 38%
About Beef, Top Loin Petite Roast/Filet
Beef, Top Loin Petite Roast/Filet (Raw) contains 187 calories per 100g serving, with 21.1g protein, 0.3g carbs, and 11.3g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Top Loin Petite Roast/Filet Fits Your Macros
- Beef, Top Loin Petite Roast/Filet is an excellent source of protein, with 62% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 38% of the calories in Beef, Top Loin Petite Roast/Filet, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Top Loin Petite Roast/Filet to our Calorie Calculator and see your daily totals.