BeefHigh ProteinLow CarbKeto Friendly
Beef, Top Loin Filet
Cooking Method: Grilled
294 calories per 1 serving (Beef, Top Loin Filet, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 196.19 kcal |
| Protein | 29.28g |
| Carbohydrates | 0.29g |
| Fat | 8.66g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 67mg |
Per serving (1 serving (Beef, Top Loin Filet, 150g))
| Calories | 294 kcal |
| Protein | 43.9g |
| Carbohydrates | 0.4g |
| Fat | 13.0g |
Macronutrient Ratio
Protein 60%Carbs 1%Fat 39%
About Beef, Top Loin Filet
Beef, Top Loin Filet (Grilled) contains 239 calories per 100g serving, with 27.4g protein, 0.6g carbs, and 14.1g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Top Loin Filet Fits Your Macros
- Beef, Top Loin Filet is an excellent source of protein, with 60% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 39% of the calories in Beef, Top Loin Filet, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Steaks
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
More Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Beef, Top Loin Filet to our Calorie Calculator and see your daily totals.