BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef, Shank Crosscuts
Cooking Method: Raw
192 calories per 1 serving (Beef, Shank Crosscuts, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 128 kcal |
| Protein | 21.8g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 3.85g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 63mg |
Per serving (1 serving (Beef, Shank Crosscuts, 150g))
| Calories | 192 kcal |
| Protein | 32.7g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 5.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 72%Carbs 0%Fat 28%
About Beef, Shank Crosscuts
Beef, Shank Crosscuts (Raw) contains 128 calories per 100g serving, with 21.8g protein, 0g carbs, and 3.85g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Shank Crosscuts Fits Your Macros
- Beef, Shank Crosscuts is an excellent source of protein, with 72% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Shank Crosscuts to our Calorie Calculator and see your daily totals.