BeefHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Beef, Round, Top Round
Cooking Method: Pan-Fried
371 calories per 1 serving (Beef, Round, Top Round, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 247 kcal |
| Protein | 33.45g |
| Carbohydrates | 1.01g |
| Fat | 11.07g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 66.5mg |
Per serving (1 serving (Beef, Round, Top Round, 150g))
| Calories | 371 kcal |
| Protein | 50.2g |
| Carbohydrates | 1.5g |
| Fat | 16.6g |
Macronutrient Ratio
Protein 56%Carbs 2%Fat 42%
About Beef, Round, Top Round
Beef, Round, Top Round (Pan-Fried) contains 266 calories per 100g serving, with 33g protein, 0g carbs, and 13.8g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Round, Top Round Fits Your Macros
- Beef, Round, Top Round is an excellent source of protein, with 56% of its calories coming from protein.
- Fat makes up 42% of the calories in Beef, Round, Top Round, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Round, Top Round to our Calorie Calculator and see your daily totals.