BeefHigh ProteinLow CarbZero Carb
Beef, Round, Top Round
Cooking Method: Braised
307 calories per 1 serving (Beef, Round, Top Round, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 204.39 kcal |
| Protein | 35.72g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 5.75g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 45mg |
Per serving (1 serving (Beef, Round, Top Round, 150g))
| Calories | 307 kcal |
| Protein | 53.6g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 8.6g |
Macronutrient Ratio
Protein 73%Carbs 0%Fat 27%
About Beef, Round, Top Round
Beef, Round, Top Round (Braised) contains 209 calories per 100g serving, with 35.6g protein, 0g carbs, and 6.31g fat. It is an excellent source of protein, making it ideal for muscle building and recovery.
How Beef, Round, Top Round Fits Your Macros
- Beef, Round, Top Round is an excellent source of protein, with 73% of its calories coming from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
More in Other Beef
Food: Beef
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef Composite
Beef > Other Beef
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed
Cooking: Raw
Beef > Other Beef
Low CarbKeto Friendly
More Beef
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Loin
Beef > Steaks
High ProteinLow Carb
Food: Beef, Australian, Imported, Grass-Fed, Rib
Beef > Steaks
Low CarbKeto Friendly
Food: Beef, Australian, Imported, Wagyu, Loin
Beef > Steaks
Low CarbZero CarbKeto Friendly
Food: Beef, Bottom Sirloin, Tri-Tip Roast
Cooking: Raw
Beef > Steaks
High ProteinLow CarbZero Carb
Track this food in your meal
Add Beef, Round, Top Round to our Calorie Calculator and see your daily totals.